Klaster Bioenergia dla Regionu

Crowdsourcing dobre praktyki

Data dodania: 2015-01-05
Obszar tematyczny: Inteligentne tekstylia
Typ: Prezentacje
Języki: polski

Abstrakt

Lego DesignByMe
Lego oddało w ręce tłumu projekty wielu swoich kolekcji klocków. Poprzez umożliwienie użytkownikom pobrania z strony Lego programu do projektowania klocków, który działa na ich komputerach, mają oni możliwość tworzenia swoich własnych kolekcji lego online i następnie udostępniania ich koncepcji szerszej publiczności. Poprzez możliwość zaangażowania się ich klientów w rozwój klocków, odpowiadają na ich potrzeby tworząc produkt, który oczekują. Dodatkowo mogą śledzić trendy oraz zwiększać potencjał rynku dla każdego z produktów. Lego ponadto poinformowało, że dzięki swoim działaniom mogli zredukować koszty produkcji do maksymalnie niskiego poziomu a w tym samym czasie podnieść zadowolenie konsulentów prawie do 100%

Film prezentujący idee LEGO DESIGN by ME

 

Harley Davidson
Z wykorzystaniem crowdsourcingu stworzyli ‘wirtualny department kreatywności’, w którym uczestniczy 3 200 międzynarodowych członków, którzy tworzą mniejsze grupy. Oni natomiast tworzą tysiące pomysłów na rozwój marki takich, jak np. modele marketingowe dla działań promocyjnych. Po 31 latach współpracy firmy z agencją reklamową Carmichael Lynch zdecydowali się oni przenieść całą siłę kreatywną na społeczeństwo. Jako uczestnicy procesów crowdsourcingowych możemy poddawać pomysły na realizację briefów kreatywnych, które są analizowane i komentowane przez nowego partnera Harley Davidson – partnera reklamowego V&S.

 

Harley Davidson - zbuduj swój własny motocykl

 

P&G
Procter & Gamble wykorzystuje crowdsourcing do przeszło 50% produktów ze swojej oferty. P&G systematycznie wykorzystuje wiedzę tłumów do rozwoju pomysłów dotyczących nowych sposobów pakowania, nowych kreacji, modeli marketingowych, metod badawczych, rozwoju technologicznego i innych.

www.pgconnectdevelop.com

 
Kraft Foods

Firma stworzyła film promocyjny dla baru czekoladowego Lacta w Grecji. Wszystko w tym filmie było przygotowane całkowicie normalnie poza skryptem. O tym, co będzie prezentować film zdecydowało społeczeństwo. Film „Love in Action” obejrzało przeszło 335 tysięcy mieszkańców Grecji, osiągając oglądalność na poziomie 12% w skali kraju.

Film można obejżeć tutaj

 
Nokia Labs

Firma zaprasza swoich klientów do przeprowadzania wstępnych testów aplikacji na telefony Nokia. Dzięki działaniom crowdsourcingowym klienci przekazują firmie informację zwrotną, o jakości nowych usług oraz propozycje i pomysły rozwoju nowych aplikacji. Nokia na rynek wprowadza tylko te aplikacje, które się przyjęły i dostały pozytywne opinie od klientów. Platforma crowdsourcingowa Noki zawiera tablicę do dyskusji oraz ankiety do badania satysfakcji klientów.

 
GE’s Ecoimagination Challenge

General Electrics oddała tłumowi w ręce sieci energetyczne oraz rozwiązania technologiczne do poprawy ich funkcjonowania i bardziej ekologicznego zastosowania. GE zainwestowała 100 milionów dolarów w przygotowanie i przeprowadzenie konkursu, dzięki którym otrzymali oni propozycje na realizację proekologicznych działań. Zwycięzcami zostały pomysły na Capstone Metering LLC, ElectricRoute oraz GridON,

Z poszczególnymi pomysłami można zapoznać się tutaj