Klaster Bioenergia dla Regionu

 

 

Aktualności

Bioenergia dla branży rolno-spożywczej w Lipsku

28-02-2014

W dniach 23-26 lutego 2014 eksperci CBI Pro-Akademia oraz przedsiębiorcy z regionu łódzkiego uczestniczyli w wizycie studyjnej w Lipsku, gdzie mieli możliwość poznania dobrych praktyk w zakresie zagospodarowania odpadów w branży rolno-spożywczej.

Celem wizyty studyjnej była prezentacja i analiza dobrych praktyk w Niemczech. Wizyta studyjna dotyczyła tematyki związanej z zagospodarowaniem odpadów poprodukcyjnych w branży rolno-spożywczej w Niemczech. Uczestnikami wizyty byli przedsiębiorcy z województwa łódzkiego o różnym profilu, m.in. przedstawiciele ubojni drobiu, masarni, restauracji, piekarni i cukierni, zakładów przetwórstwa zbożowego i owocowo-warzywnego.

Przedsiębiorcy odbyli spotkania w Niemieckim Centrum Badań nad Biomasą – DBFZ, gdzie zapoznali się z pilotażową instalacją biogazową. Zwiedzili również laboratorium badań nad biomasą. Następnie obejrzeli biogazownię, w której wykorzystywano kiszonkę kukurydzianą do produkcji energii. Nadmiar ciepła, który powstaje w czasie produkcji energii przeznacza się do zbiorników z hodowlą ryby suma afrykańskiego.

Następnie uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem rekultywowanego wysypiska śmieci o powierzchni ok. 10 hektarów. Przedsiębiorcy zwiedzili biogazownię w Bad Durrenberg, w której wykorzystywano ekskrementy drobiowe oraz biogazownię C.A.R.E. Gmbh, gdzie wykorzystywano odpady poubojowe. Uczestnicy zwiedzili także tereny zagospodarowane panelami fotowoltaicznymi. Szczególnie interesującym aspektem było umiejętne wykorzystanie odpadów w gospodarce niemieckiej, wysoka higienę, związaną z zagospodarowaniem odpadów, udział finansowy państwa przy powstawaniu biogazowni.