Klaster Bioenergia dla Regionu

 

 

Aktualności

PRESOURCE - warsztaty w Bolonii

06-12-2012

Było to drugie spotkanie – po tym w Berlinie  – wszystkich Partnerów projektu:

• BMU - Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych (Niemcy)
• UBA – Federalna Agencja Środowiska Niemiec (Niemcy)
• Fraunhofer MOEZ - Fraunhofer Centrum dla Europy Środkowej i Wschodniej (Niemcy)
• Enviros (Czechy)
• Stenum (Austria)
• ENEA Włoska Narodowa Agencja Nowych Technologii, Energetyki i Zrównoważonego Rozwoju Gospodarczego (Włochy)
• Uniwersytet Corvinusa w Budapeszcie (Węgry)
• Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia

 

Pierwszego dnia workshop’u uczestnicy przedstawili raporty z poszczególnych krajów dotyczące potencjalnych możliwości finansowania Eko-innowacji poprzez instytucje publiczne, środki prywatne oraz banki. Po gorącej debacie oraz porównaniu możliwości finansowania inwestycji w poszczególnych krajach nastąpiło podsumowanie dyskusji oraz rozplanowanie kolejnego spotkania, które odbędzie się w Łodzi.

Po przerwie lunchowej nastąpiło przejście do omówienia głównego zadania projektu – wykreowania narzędzia do badania efektywności gospodarowania zasobami w MŚP. W ramach zadania poszczególni partnerzy dokonali przeglądu oraz prezentacji już istniejącego software’u oraz metodologii w zakresie efektywności gospodarowania zasobami w poszczególnych krajach partnerskich projektu. Jako pierwsza prezentacji dokonała Pani Caterina Rinaldi – przedstawiciel ENEA. Zaprezentowała ona bardzo ciekawe narzędzie pt. eVerdee – służące do uproszczonej analizy LCA – oceny cyklu życia.  Oprogramowanie to jest bezpłatne i dostępne na stronie: www.ecosmes.net.

Głównym celem projektu będzie zaproponowanie narzędzia/metodologii, która posłuży małym i średnim przedsiębiorstwom do analizy efektywności wykorzystywania zasobów w firmie, następnie wskaże obszary(produkty, procesy, zarządzanie) które cechują się znacznym wykorzystaniem zasobów, a następnie zaproponuje możliwe rozwiązanie problemu poprzez redukcję wykorzystanie poszczególnych zasobów naturalnych, co przyczyni się tym samym do redukcji emisji oraz kosztów.

Podczas obrad przyjęta została następująca definicja efektywności gospodarowania zasobami naturalnymi:
 
„Redukcja zużycia i kosztów materiałów, energii, wody w procesie produkcyjnym”

Drugiego dnia warsztatu dokończona została debata dotycząca projektowanego narzędzia/ metodologii oraz nastąpiło spotkanie komitetu wykonawczego, na którym omówione zostały dalsze procesy administracyjne związane z projektem, relacje na linii Lead Partner – pozostali Partnerzy, zobowiązania każdego z Parterów wobec Instytucji kontrolującej I-go stopnia oraz kwestie sprawozdań z realizacji projektu.


                  
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu dla Europy Środkowej