Klaster Bioenergia dla Regionu

 

 

Aktualności

Unia Europejska wspiera polskie firmy z branży eko-budownictwa we wchodzeniu na zagraniczne rynki

24-01-2022

24 stycznia 2022 – Europejski projekt SMART4NZEB pomoże polskim firmom nawiązać współpracę z zagranicznymi kontrahentami i ośrodkami naukowymi w branży budowlanej, odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. W ramach projektu organizowane są wizyty polskich firm w Rumunii, Słowenii i Serbii. Korzyści spodziewane są nie tylko dla biznesu, ale i środowiska naturalnego. 

 

Na drodze do budownictwa przyszłości 

– Energooszczędne i ekologiczne budownictwo to nie tylko moda, ale przede wszystkim konieczność wynikająca z troski o środowisko naturalne. To również zysk dla firm budowlanych i instalatorów, ale i korzyść dla portfeli mieszkańców. W budynku o niemal zerowym zużyciu energii rachunki za ogrzewanie mogą być kilkukrotnie niższe niż w starszych budynkach o takiej samej powierzchni – mówi dr inż. Maksymilian Kochański z Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia, które jest jednym z partnerów projektu SMART4NZEB.  

Budynek o niemal zerowym zużyciu energii ma niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzania powierzchni zimą i schłodzenia jej latem, a także do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Część wykorzystywanej energii powinna pochodzić z odnawialnych źródeł energii, np. ogniw fotowoltaicznych. Podstawą jest dobra izolacja bryły budynku – odpowiednia grubość ocieplenia ścian i dachu, a także okna i drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła. Istotne jest też źródło ogrzewania – powinno mieć wysoką efektywność i wykorzystywać ekologiczne paliwo. Najlepsze efekty można osiągnąć przy montażu pompy ciepła wspomaganej ogniwami fotowoltaicznymi, produkującymi energię elektryczną ze słońca. W nowych budynkach warto zamontować mechaniczną wentylację z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. Ważna jest też sama bryła budynku i rozmieszczenie okien. Tu sprawdza się zasada „im prościej tym lepiej”. Zwarta konstrukcja na rzucie kwadratu lub prostokąta z jedno- lub dwuspadowym dachem pozwoli ograniczyć straty ciepła, a duże okna na południowej i zachodniej elewacji pozwolą na pozyskanie ciepła z promieni słonecznych nawet w zimie. Niewskazane są wielopołaciowe dachy, skomplikowane bryły budynków, a nawet balkony, ponieważ zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych, a przez to straty ciepła.  

Obowiązek już istnieje 

Od 1 stycznia 2021 roku wszystkie nowe budynki powstające w Unii Europejskiej muszą spełniać standardy budynków o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB). Dodatkowo, każdy z krajów członkowskich UE ma obowiązek opracować plan renowacji istniejących budynków do tego standardu oraz regularnie modernizować posiadane zasoby. Wiodącą rolę w tym procesie powinny odgrywać jednostki samorządu terytorialnego, wyznaczając trendy oraz wdrażając dobre praktyki z zakresu ekologicznego i energooszczędnego budownictwa. Jednak pomimo obowiązku prawnego, rozwój rynku nZEB napotyka w Unii Europejskiej na wiele przeszkód. Są to bariery zarówno natury technicznej, finansowej, jak i wynikające z niedostatecznej wiedzy o nowoczesnych technologiach i możliwościach ich zastosowania w budownictwie. Unia Europejska od lat próbuje pokonać te bariery, między innymi poprzez finansowanie projektów, które odpowiadają na wyzwania związane z upowszechnianiem standardu nZEB.  

Technologie w zasięgu ręki i portfela 

Wbrew pozorom, budynek o niemal zerowym zużyciu energii nie wymaga zastosowania najdroższych technologii sprowadzanych zza granicy. Wysokiej jakości rozwiązania oferują rodzime firmy. Na polskim rynku znajdziemy zarówno producentów materiałów budowlanych, stolarki okiennej i drzwiowej, urządzeń grzewczych, jak i firm budowlanych, którym energooszczędne budownictwo nie jest obce. Aby pomóc tym przedsiębiorstwom w rozwoju oraz ekspansji na zagraniczne rynki, europejski projekt SMART4NZEB działa w dwóch głównych obszarach. Po pierwsze, poprzez promocję koncepcji budynków o niemal zerowym zużyciu energii stara się zwiększyć popyt na ekologiczne produkty i usługi. Po drugie, organizując międzynarodowe wizyty studyjne, pomaga zwiększyć zasięg oddziaływania polskich firm i wejść na nowe rynki w Europie środkowo-wschodniej. Realizatorzy projektu mają nadzieję, że polskie okna, instalacje grzewcze czy energooszczędne domy już wkrótce na dobre zagoszczą w innych krajach regionu.  

O projekcie 

Projekt SMART4NZEB jest realizowany w ramach programu COSME: Europejskiego programu na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw Unii Europejskiej, z budżetem 2,3 miliardów euro. Program finansuje inicjatywy pomagające przedsiębiorcom wchodzić na nowe rynki.  Projekt koordynuje Klaster Promocji Budynków o Niemal Zerowym Zużyciu Energii Pro-nZEB (Rumunia), w partnerstwie z Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia, koordynatorem klastra Bioenergia dla Regionu (Polska), Polskim Stowarzyszeniem Doradczym i Konsultingowym, koordynatorem Polskiego Klastra Budowlanego (Polska), Słoweńskim Klastrem Budowlanym (Słowenia) oraz Klastrem Budowlanym Dundjer (Serbia). Prace projektowe potrwają do końca stycznia 2023 roku. 

Kontakt dla mediów: 

✉ katarzyna.korczak@proakademia.eu