Klaster Bioenergia dla Regionu

 

 

dr Igor Matyushenko

Obszar naukowy:Nauki społeczne, Nauki inżynieryjno-techniczne
Dziedzina naukowa:Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych
Dyscyplina naukowa:Ekonomia i finanse
Języki:ukraiński

Profil

Absolwent Państwowego Uniwersytetu Aerokosmicznego w 1988 році, obronił rozprawę doktorską z technologii impulsówego przetwarzania ciężkich metali. Zdobył wykształcenie ekonomisty na Narodowym Uniwersytecie imienia W.N. Karazina w Charkowie, stopień magistra zarządzania państwowego otrzymał na Narodowej Akademii Zarządzania Państwowego przy Prezydencie Ukrainy, oraz uzyskał certyfikat badacza z komercjalizacji technologii na Teksaskim Uniwersytecie w Ostin (USA). Bierze aktywny udział w pracach naukowych z oceny perspektyw rozwoju wysokich technologii w świecie i w Ukrainie, m.in. konwergencji i doprowadzenia do użytku komercyjnego NBIC (nano-, bio-, info- і kogno-) technologii. Bada problemy wsparcia państwowego w rozwoju wysokotechnologicznych produkcji, przede wszystkim w sferze energetycznej, oraz pytania stymulacji działalności innowacyjnej i inwestycyjnej przedsiębiorstw, rozwoju zagranicznej działalności gospodarczej za warunków integracji europejskiej Ukrainy i dołaczenia się do gospodarki światowej. Jest autorem więcej niż 200 prac naukowych w periodykach krajowych i zagranicznych (Wielka Brytania, Niemcy, USA, Polska), m.in. 40 monografii, więcej niż 150 artykułów w wydaniach naukowych.

W 2014 roku został odznaczony państwową nagrodą imienia M.I. Tugan-Baranowskiego AN Ukrainy za wybitne naukowe pracy w dziedzinie gospodarki (za serię prac „Wysokotechnologiczne komponenty polityki przemysłowej Ukrainy”). Jako kierownik laboratorium NBIC-technologii i transferu technologii Naukowo-Badawczego Centrum Problemów Rozwoju Przemysłowego AN Ukrainy opublikował serię prac naukowych i monografii z pytań rowoju badań w sferze nanotechnologii, biotechnologii, technologii informacyjnych i sztucznej inteligencji, stworzenia nanobioekonomii, ekonomii informacyjnej, rozwoju energetyki w państwach światu i Ukrainie.

Posiada wieloletnie doświadczenie w administracji regionalnej na stanowisku kierownika oddziału zagranicznej działalności gospodarczej i integracji europejskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Rozpoczął w 2011 roku działalność w zakresie nauczania, kontynuuje badania z oceny skutków integracji europejskiej dla gospodarki Ukrainy.

Prowadzi działalność w zakresie nauczania, jest wykładowca z „Międzynarodowego zarządzania inwestycyjnego”, „Komercjalizacji wysokich technologii”, „Integracji Europejskiej”, «Potencjału eksportowego i metod jego oceny” i in. Jest autorem wielu podręczników. Сzłonek Rady Naukowej czasopisma Acta Innovations wydawanego przez CBI Pro-Akademia.

Link do strony www eksperta: https://orcid.org/0000-0001-9866-9025