Klaster Bioenergia dla Regionu

 

 

Rozwiń menu ▼

O Klastrze

Klaster Bioenergia dla Regionu jest otwartą inicjatywą kooperacyjną, skupiającą ponad 80 przedsiębiorstw, instytutów naukowo-badawczych, jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji otoczenia biznesu, działających w obszarze odnawialnych źródeł energii. Celem Klastra jest działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju bioenergetycznego Polski Centralnej w kontekście zintegrowanego pakietu działań Komisji Europejskiej w obszarze energii i zmian klimatu na rzecz redukcji poziomu emisji w XXI wieku.

 

Klaster Bioenergia dla Regionu, koordynowany przez CBI Pro-Akademia, został uhonorowany certyfikatem „European Cluster Excellence Initiative Bronze Label Certificate” (Brązowa Odznaka Doskonalenia Jakości Zarządzania Klastrem) www.cluster-analysis.org/benchmarked-clusters. Aby móc ubiegać się o wyróżnienie w postaci jednego z trzech certyfikatów (złoty, srebrny, brązowy), klastry muszą wykazać się na płaszczyźnie działań dążących do dalszej poprawy struktur organizacji i procedur, jak również najwyższą jakością technik zarządzania.

Certyfikat można otrzymać po przystąpieniu do benchmarkingu klastrów, którego metodologia opracowana została przez specjalnie przeszkolony, międzynarodowy zespół ekspertów ESCA (European Secretariat for Cluster Analysis).

Benchmarking obejmuje następujące obszary:

  • Struktura klastra
  • Zarządzanie, strategia
  • Finansowanie
  • Świadczone usługi
  • Kontakty i interakcje z otoczeniem
  • Rezultaty działania oraz renoma klastra

Certyfikat stanowi narzędzie uwierzytelnienia organizacji klastrowych. Potwierdza ich jakość i wartość. Ma za zadanie wyróżnić je, motywować do współzawodnictwa oraz przyczyniać się do wzrostu zainteresowania klastrem potencjalnych partnerów.

Organizacja klastra zostaje także wpisana do publicznej bazy danych klastrów uczestniczących w procesie weryfikacyjnym. Do tej pory w przedsięwzięciu udział wzięło ponad 800 klastrów z 40 krajów (bazę danych wszystkich organizacji, odnaleźć można pod adresem: www.cluster-analysis.org/benchmarked-clusters ). Certyfikat ESCA jest przyznawany na okres 2 lat. W Polsce to wyróżnienie posiadają obecnie cztery klastry, w tym klaster Bioenergia dla Regionu, koordynowany przez CBI Pro-Akademia.